8 ay önce
8 ay önce

Kumru Kuşu

Kumru kuşu; güvercingiller ailesinde en sık rastlanılan türü kumrudur. Halk arasında Kumru’ya Guguk Kuşu da denmektedir. Kumrular hakkında bilimsel olarak da kanıtlanmış bir şey varsa o da kumruların yaşamları boyunca tek eşli olduklarıdır. Eşleri öldüklerinde başka hiçbir eş aramadan yaşamlarının sonuna kadar yaşarlar. Kumrular insanlar tarafından ot, böcek ya da tohum gibi yiyeceklerle beslenirler. Fakat şehir yaşamında insanlar tarafından beslenmeleri oldukça zor olduğundan aç kalmamak için kedi ve köpek mamalarını bile yedikleri gözlemlenmiştir. Ormanlık alanda rastladığı otlarla, çevresinde ya da toprakta bulduğu bazı böcek türleri ile, buğday ya da arpa gibi birçok tahıl ürünü ile, bazı çiçeklerin kök ya da tohum kısımlarıyla ya da insanların onlara attığı çeşitli yemlerle beslenirler.

Kumru Kuşu Ne Yer?

Kumru kuşu ne yer?   Çeneleri her yiyeceği çiğnemek için uygun değildir. Doğal ortamlarında beslenemeyen kumrulara ıslatılmış ekmek ya da ıslatılmış buğday verilebilir. Suda bekletilmiş bulgur, mısır ya da kuş yemleri verilerek kolay yiyip beslenmelerini sağlayacaktır. Kumrular bisküvi gibi kuru gıdaların da ıslatıldığı takdirde yiyebilirler. Bu ıslatma hem sindirmeleri hem de yemeleri açısından oldukça faydalı olacaktır. Kumrular doğal ortamlarında yeşillikle beslendikleri için araba yeşillik vermenin de faydası olacaktır.

Kumru Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

Kumru kuşu yumurtası kaç günde çıkar? Sorusunun cevabı 15 ile 21 gün arasında değişmektedir. Bu sürenin sonunda dünyaya gelen yavrular yaklaşık 18 gün sonra uçabilir duruma gelmektedirler. Kumruların yumurtalarına ellemek kumruların yumurtadan çıkmamasına sebep olmakla birlikte anne kumrunun yuvasını terk edip yavrularını terk edebilir. Bu davranışın en büyük sebebi şüphesiz ki anne kumruların bu dönemde hassas olmalarıdır. Yumurtadan çıkan kumruların yaşama süresi ortalama 18 senedir. Kumrular yaşamları boyunca geçebilecekleri gibi aynı yerde de yaşamayı tercih edebilirler. Genellikle evlerini insanlara yakın yerlerde, çatılarda ya da saksılarda yapmayı tercih ederler.

Kumru Çeşitleri ve Bazı Bilgiler

Dünya üzerinde birçok çeşit vardır fakat en sık görülenler; Matem, kap, benekli, Afrika, kafes kumrusu. Kumrulara bazı yerlerde Guguk Kuşu denirken bazı yerlerde ise üveyik kuşu denmektedir. Kumrular sürekli çiftleştiklerinden daima yumurtaları olan hayvanlardır. Yumurtadan çıkan yavru kumru kuşu genellikle 18 gün sonunda yuvadan gitmeyi tercih ederken bazı kumrular ise yuvada kalmayı tercih edebilir. Kumrular asla ikinci bir eşi düşünmez var olan eşlerini ise asla değiştirmezler. Eşlerini kaybetmemek için gereksiz yere avlanmazlar. Kumruların beslenebilecek yemler her yerde bulunduğundan beslemek oldukça az maliyetlidir. Bazı batıl inanışlara göre kumrunun yuva yaptığı evlerden bereket ve bolluk eksilmez. Kumru yuvası dağıtılırsa dağıtan yerden uğursuzluk eksik olmaz.

Kaynak: https://www.bilgiyazar.net/kumru-kusu-hakkinda-genis-bilgiler/

 

Paylaşın